Kulttuuri

Windows95Man ja bängeri No Rules Euroviisuissa

Kuva: Sarah Louise Bennett / EBU.

Windows95Man ja bängeri No Rules kiteytti Euroviisuissa vapauden olemuksen puolustaen itseilmaisua ja yksilöllisyyden merkitystä.

Olen 70-luvun lopulla syntynyt ja ysärin parissa nuoreksi aikuiseksi kasvanut. Siksikin olin aivan haltioissani, kun tämän vuoden Uuden Musiikin Kilpailun voitti Windows95Man kappaleellaan No Rules. Artisti nappasi finaalipaikan Euroviisujen semifinaalissa Malmössä ja edusti maatamme lauantaina 11.5. hyväntuulisella spektaakkelilla, josta ei vauhtia ja vaarallisia tilanteita puuttunut.

No rules. It’s how I live, how I find the wind beneath my wings. It’s how I learn to fly.

Espoossa asuva kuva- ja videotaiteilija Teemu Keisteri on Windows95Man -nimellä esiintyvä DJ, jonka ensisingle No Rules ilmestyi tammikuussa 2024. Alun perin Windows-mies sai alkunsa Keisterin Flow-festariasusta, jonka oli tarkoitus kiusoitella trendikkyydestään tunnettua Flow-yleisöä. Nörtähtävän hahmon retrohuumori toimi ja loppu onkin historiaa. Keisterin kanssa lavan otti Euroviisuissa haltuun ääninäyttelijä Henri Piispanen, joka on tunnettu myös laulajana ja juontajana. Koukuttavaa kappaletta on ollut parivaljakon lisäksi kirjoittamassa Jussi Roine.

Timanttisen kova kansainvälinen työryhmä koostuu alan ammattilaisista

Windows95Man ja bängeri No Rules Euroviisuissa

Kuva: Sarah Louise Bennett / EBU.

Euroviisujen kokoluokan esityksissä tarvitaan vankkaa musiikillista osaamista ja laajaa alan kokemusta. Windows95Manin esitys No Rules on suunniteltu ja toteutettu timanttisen kovan kansainvälisen työryhmän toimesta yhdessä artistien kanssa. Luovana johtajana toimii maailmallakin tunnettuutta saanut street dance -tyylien edistäjä sekä tanssija-koreografi Fredrik ”Benke” Rydman. Laajasti koreografiaa musiikkiteatteriesityksiin, televisio-ohjelmiin ja maamme ykkösluokan artisteille tehnyt koreografi Reija Wäre on luonut näyttäviä liikkeitä sisältävän lavashown, joka soveltuu isolle näyttämölle. Hän vastaa myös pieteetillä suunnitellusta lavaohjauksesta. Esityksen visuaalisuus hivelee silmää ja sen ohjauksesta vastaa Ari Levelä.

Työryhmä toimii saumattomasti yhteen luoden viisulavalle luovia ja käytännöllisiä ratkaisuja sisällään pitävän esityksen, joka pitää otteessaan ja viihdyttää. Konseptisuunnittelusta vastaa UMK:stakin tuttu Melissa Thompson. Monikameraohjauksen hallitsee taitavasti Juhis Valtonen ja show-tuottajina toimivat Matti Myllyaho (UMK ja Euroviisut) ja Elias Koskimies (UMK) sekä vastaavana tuottajana Anssi Autio. Lavastuspiirtäjä Riikka Kytönen ja lavastusmestari Harri Nyman vastaavat osaltaan siitä, että esityksen kokonaisilme ja tunnelma antaa tarinan kehittyä.

Kuva: Alma Bengtsson / EBU.

Pukusuunnittelijat Elina Lario ja Teemu Muurimäki ovat suunnitelleet Suomen esityksen ikoniset asut tänäkin vuonna. Viime vuoden neonvihreän viisuboleron suunnitelleet taiteilijat toivat tänä vuonna estradille modernin tuulahduksen, jossa denimlook on vahvasti läsnä. Käsityön taidonnäytteinä asukokonaisuudet ovat vahvaa visuaalista tykitystä, joka sopii isolle lavalle. Varsinkin Piispasen pitkä farkkurotsi on silmänilo ja suutari Juho Ervingin taidonnäyte, denimvirsubuutsit, ovat kuin kirsikka kakun päällä. Eivätkä Keisterin tangat ja pikkuruiset farkkushortsitkaan jätä kylmäksi. Maiju Korhonen vastaa hius- ja meikkisuunnittelusta ja luodun ilmeen ja tunnelman kautta yleisölle välittyy tehokkaasti hahmojen persoonallisuus ja luonne.

Taidokkaat tanssijat Jasmir Vesander ja Jesse Wijnans tuovat esitykseen lisäulottuvuuden liikkeensä ja energiansa kautta. Heidän tanssinsa on dynaamisen ilmeikästä ja se täydentää esityksen kokonaisvaikutelmaa syventäen esityksen visuaalista tarinaa. Moniulotteinen muusikko ja itselleni Honey B and the T-Bonesista tutuksi tullut Aija Puurtinen vastaa esityksen lauluvalmennuksesta. Pitkän linjan ammattilaiset Jepa Lambert ja Teri Mantere laulavat esityksen taustat ja tukevat näin solisteja. Lambert työskentelee lavan takana, kun taas Mantere nähdään lavalla näyttämässä Windows95Manille sääntöjä samalla taustoja laulaen. Ajoitus on tässäkin kaiken a ja o, jotta hän ehtii sekunnintarkasti peittää Keisterin lantiota. Kun tähän lisätään esityksessä käytetyt nerokkaat kamerakulmat, saadaan katsojille luotua alaston vaikutelma ja sitä illuusiota pidetään hienosti yllä.

Windows95Man ja bängeri No Rules kiteyttää Euroviisuissa vapauden olemuksen puolustaen itseilmaisua

Windows95Man ja bängeri No Rules Euroviisuissa

Kuva: Corinne Cumming / EBU.

Käärijän eli Jere Pöyhösen ikoniseksi ”it’s crazy, it’s party” -kappaleeksi muodostunut Cha Cha Cha kulki hauskuuden ja ilon jalanjäljillä vuosi sitten. Samoissa mainingeissa ja itseilmaisun pyörteissä laittaa jalalla koreasti myös Suomen intensiivisen viihdyttävä euroviisuedustaja Windows95Man.

Yhteiskunnalliset normit ja rajoitukset säätelevät elämäämme välillä liikaakin ja koen, että on äärimmäisen tärkeää haastaa ja rikkoakin perinteikkäitä rakenteita. No Rules on sanoitukseltaan nerokas ja biisi kiteyttää loistavasti vapauden olemuksen puolustaen voimakkaasti yksilön vapautta. Tarttuvan kertosäkeen omaava biisi herättää voimaantumisen tunteen ollessaan niin aito ja rohkea, että ei edes hävetä. Kappaleellaan Keisteri ja Piispanen haastavat perinteiset kauneuskäsitykset ja sen millainen kenenkin pitäisi sallittujen normien rajoissa olla tai mihin muottiin mahtua.

No Rules on musiikillista ilotulitusta ja hyvää showta alusta loppuun

Kuva: Sarah Louise Bennett / EBU.

Teemu Keisteri ja Henri Piispanen muodostavat aidon pyyteettömällä olemuksellaan hauskan ja viihdyttävän duon ja heidän esityksensä laittaa hymyn huulille. Farkkumunasta salamoiden säkenöidessä syntyvä tarunhohtoinen Windows95Man esittelee itsensä James Bond -tyyliin ”My name is Windows, Windows95Man”. Säännöt viskataan nurkkaan ja luulot otetaan pois heti vauhdikkaan shown alkumetreistä lähtien.

Itseluottamusta ja omantunnonarvoa vahvistava lavashow on rakennettu loistavasti. Draaman kaari etenee sujuvasti luoden sopivasti jännitettä, kliimaksin sekä ratkaisun. Munasta potkien kuoriutuva Keisteri eli Windows95Man on alkuun kovin ”alaston”, päällään vain ihonväriset tangat. Sieltä hän lähtee tutustumaan vieraaseen maailmaan ja huomaa jotain puuttuvan. Piispasen ääni soi korkealta ja kovaa luoden esitykselle sopivan tunnelman. Ympäri lavaa savuverhossa ja paperien takana juoksenteleva Keisterin hahmo etsii itseään ja omaa paikkaansa maailmassa.

Is there something wrong with the way I look? Is there something wrong with who I am? If I’m not alright, tell me why do I feel so beautiful tonight.

Lavashow tiivistyy ja saa lisää pontta farkkushortsien laskeutuessa katosta ja tunnelma kuumenee entisestään, kun Windows95Man vetäisee pöksyt jalkaansa ja alkaa huitoa tulisuihkuilla ympäriinsä. Viisuedustajamme ottavat farkkumunallaan tilan suvereenisti haltuun ja show viedään kokonaisuudessaan erinomaisesti läpi. Meidät suomalaiset tunnetaan maailmalla jo aikamoisina hulluttelijoina (myös Euroviisubiisien osalta), joten vedossa ei ole mitään hävettävää. Hienoa mystisyyttä biisiin tuo kotkan kiljaisu, joka sopii hyvin aiheeseen. Sopii miettiä, etsiikö kotka munasta kuoriutunutta jälkeläistään toivottaen tälle onnea elämään, kun on aika antaa omien siipien kantaa.

Windows95Man ja bängeri No Rules Euroviisuissa: räjähtävän hyväntuulinen spektaakkeli

Windows95Man ja bängeri No Rules Euroviisuissa

Kuva: Sarah Louise Bennett / EBU.

No Rules viittaa kintaalla yhteiskunnan asettamille normeille korostaen yksilöllisyyden merkitystä. Windows95Man -hahmon kautta Keisteri käsittelee monimutkaisia ja vaikeitakin aiheita ja nostaa niin sanotusti kissan pöydälle. Euroviisuissa on totuttu näkemään puolialastomia esiintyjiä, ja naisten ollessa kyseessä kaikki on ollut niin sanotusti sallittua. Miksi lavalla oleva espoolainen perheenisä ei saisi kumppaneineen toteuttaa taidettaan ja luoda illuusion keinoin hienoa showta ja kuvitelmaa, joka syntyy loppupeleissä katsojan päässä? Omaa elämää tulee elää omien periaatteiden mukaan ja hyväksyä todellinen minuus ja se, että jokainen meistä on arvokas juuri sellaisena kuin on.

Silence, I say, this is my time, my stage. Call me what you may, see if I care, see me slay.

Windows95Manin No Rules on hyväntuulinen spektaakkeli ja oivaltava esitys, joka leikittelee rytmikkään mukaansatempaavasti äänellä. Kappale on tunnelmankohottajana inspiroiva ja hämmentäväkin ja se saa suupielet nykimään ylöspäin. Show on kokonaisuudessaan hauska ja viihdyttävä, tarjoten musiikillista ilottelua. Windows95Manin omaperäinen tyyli ja esityksen intensiivinen energia tekevät No Rules -showsta verkkokalvoilla pitkään viipyvän kokemuksen, joka innostaa ja hämmästyttää.

Pilvi

ps. Haastattelin huhtikuussa muusikko Mikael Saarta. Syväluotaavassa haastattelussa keskustelimme elämästä ja luovuuden merkityksestä musiikin kiehtovassa maailmassa. Lue artikkelini Haastattelussa muusikko Mikael Saari.

Follow my blog with Bloglovin

Saatat myös pitää...